Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

[ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"!

22.11.2014 01:22 | Redakcja |
[ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"!

Dnia 21 listopada 2014 roku w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii - "Łaźnia" odbył się wyjątkowy wieczór literacki uczestniczek warsztatów literackich, prowadzonych przez radomskiego poetę i polonistę ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego Adriana Szarego, w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży - "Arka" w Radomiu, zatytułowany "Cztery żywioły". W imieniu "Łaźni", licznie przybyłych gości przywitał Marcin Rusek.

Spotkanie rozpoczęła piosenką Magdalena Czerwińska - uczennica VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Następnie pierwsza z bohaterek wieczoru Małgorzata Skrok, uczennica tej samej szkoły, której przypisany został żywioł ziemi, zaprezentowała kilka autorskich wierszy, pisanych w różnych okresach swojego życia. O symbolice żywiołu ziemi w kulturze mówił prowadzący spotkanie Adrian Szary. Ten animator życia kulturalnego podkreślał niezwykłą dojrzałość tekstów Małgosi, zarówno pod względem formy, jak i treści.

Kolejną autorką, prezentującą swoją twórczość, była Katarzyna Jesionek - uczennica IV LO im. Dra Tytusa Chałubińskiego - żywioł wody. Oczyszczającą właściwość wody instruktor warsztatów połączył z imieniem młodej poetki - Katarzyna, z greckiego katharos 'czysty'. W jej wierszach uwagę zwróciły liczne nawiązania do antyku. Po jej występie na scenie pojawiła się z piosenką, ponownie "Kochanowszczanka" - Aleksandra Gorczyca. Wreszcie przyszedł czas na żywioł powietrza i najkrótszą stażem warsztatowiczkę uczennicę III LO im. Płk. Dionizego Czachowskiego - Izabelę Galińską. Jej liryczna twórczość wybrzmiała wspaniale na tle fortepianowego akompaniamentu uczennicy IV LO - Natalii Zielińskiej.

Wieczór zakończył się prezentacją najdłuższej stażem warsztatowiczki Magdaleny Krzesickiej, która jest dziś już studentką Uniwersytetu Warszawskiego. Jej dojrzała twórczość, utrzymana w duchu anakreontyków, przyporządkowana została przez Adriana Szarego żywiołowi ognia. Po prezentacji Magdy swoją autorską piosenkę "Ptak" wykonała Karolina Wojdat - uczennica VI LO im. Jana Kochanowskiego, uczestniczka popularnego programu telewizyjnego "The Voice of Poland", która zaprosiła na recital swoich piosenek, 7 stycznia do "Łaźni".

Na koniec Adrian Szary poinformował, że twórczość wszystkich bohaterek wieczoru, znaleźć można w antologiach powarsztatowych: "Puzzle pamięci", "Nowa Teoria Literatury Użytkowej", "Na szarym początku..." oraz "Asocjacje" i "Panopticum". Zapowiedział również, że ruszyły już prace nad kolejnym almanachem, który nosił będzie tytuł "Onoma" oraz jego szóstym autorskim tomikiem "Horoskopy". Promocja obu wydawnictw planowana jest w "Łaźni", w 2015 roku. Adrian Szary zaprosił także wszystkich piszących na warsztaty literackie, które prowadzi w "Arce", a zainteresowanych teatrem również na arkowe zajęcia teatralne, prowadzone przez Karolinę Skrzek - absolwentkę VI LO, studentkę "Studium Teatralnego" w Warszawie, znaną radomskiej publiczności z dwóch autorskich monodramów: "Bal" i "Modlitwa Heloizy".

Wieczór "Cztery żywioły" odbył się w ciekawej scenografii Michała Budzisza. Realizacją dźwięku tradycyjnie zajął się Marek Kotlimowski.

Tekst i zdjęcia: Karolina Mroczek

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

[ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"! [ZDJĘCIA] Adrian Szary i jego "Cztery żywioły" w radomskiej "Łaźni"!