Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

"Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA]

13.12.2013 18:30 | Redakcja |
"Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA]

Mikołaj Kopernik zmarł, gdy Jan Kochanowski miał 13 lat. Ponoć nigdy się nie spotkali, a są najwybitniejszymi twórcami polskiego renesansu. Kopernik poruszył Ziemię, Kochanowski ludzkie serca poprzez swoją literaturę... Możliwość spotkania stworzyli im uczniowie radomskich szkół średnich, a mianowicie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.

Wernisaż wystawy "Kopernik i Kochanowski, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" odbył się w środę 11 grudnia o godzinie 17:00 w Galerii M -10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Zgromadzonych gości przywitała pani Ilona Michalska - Masiarz, a uczniowie "Kopernika" zaprezentowali wiersze radomskiego poety Adriana Szarego, do których fotografie wykonali wspólnie z uczniami "Kochanowskiego". Materiał ekspozycji powstawał pod kierunkiem znanych, radomskich fotografików: Ewy i Remigiusza Kutyłów.

Wystawę można oglądać do 15 lutego 2014 roku. Zawiera ona przykłady liryki wizualnej z różnych tomików Szarego, a wśród nich m. in.: akrostychy, akronimy, kaligramy i wiersze wykorzystujące gatunki użytkowe, takie jak: anons czy nekrolog oraz imitujące rytm walca.

Autorami zdjęć do poezji radomskiego artysty są: Barbara Bujak, Barbara Kusio, Dorota Krasowska, Gabriela Duda, Rajmund Boruch, Klaudia Kępczyńska, Małgorzata Gałkowska, Paulina Bartosz oraz Piotr Ludwiński z I LO im. Mikołaja Kopernika. Opiekunem artystycznym jest pani Ewa Kutyła.

Podczas środowego spotkania swoje prace fotograficzne zaprezentowali także uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 23 im. Jana Kochanowskiego: Karolina Drabik, Paula Florczyk i Piotr Nowakowski. Oni z kolei tworzyli pod kierunkiem pana Remigiusza Kutyły.

Na gości biblioteki czekały też wspaniałe upominki książkowe: wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w 2011 roku, tomik poezji Adriana Szarego "CV" oraz dwie antologie pod jego redakcją: "Asocjacje" z roku 2012 i najnowszą "Panopticum" z 2013.

A my przedstawiamy Państwu próbkę twórczości Adriana Szarego - wiersz "Anons" nawiązujący już do 2014 roku, który zapowiadany jest jako "Rok czytelnika".

"Anons"

Młoda atrakcyjna

K S I Ą Ż K A

kartek 50

szuka

bogatego duchowo

C Z Y T E L N I K A

wrażliwego

pozbawionego nałogu

WYRYWANIA KARTEK

i pisania na stronach

pragnącego ją poznać

w celu odbycia przygody

INTELEKTUALNEJ
wiek nie gra roli

osoby zainteresowane

proszone są o kontakt

z najbliższą

BIBLIOTEKĄ

Fot. poniżej: Ewa i Remigiusz Kutyła

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

"Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA] "Kochanowski i Kopernik, czyli o obrotach zdjęć i wierszy" - wystawa w MBP w Radomiu! [ZDJĘCIA]