Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Redakcja

Radomianie "Dla Ojczyzny" - Marsz Wolności już 8 listopada!

06.11.2013 20:37 | Redakcja |
Radomianie "Dla Ojczyzny" - Marsz Wolności już 8 listopada!

Serdecznie zapraszamy na obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które w Radomiu przedstawiają się wyjątkowo bogato.

Już 8 listopada 2013 roku odbędzie się szereg uroczystości:

  • godz. 11:00 - Marsz Wolności "Dla Ojczyzny" (przejście od pomnika Kochanowskiego do Pomnika Czynu Legionów w Rynku)
  • godz. 13:00 - koncert muzyki polskiej, w programie m.in. utwory I. Paderewskiego (Zespół Szkół Muzycznych)
  • godz. 17:00 - promocja książki "Republika Radomska w listopadzie 1918 r." Piotra A. Tusińskiego i spotkanie z autorem, premiera filmu "Michał Tadeusz Brzęk - Osiński, radomski legionista" ("Resursa Obywatelska")

Publikacja zwraca uwagę na wyjątkowość wydarzeń, które w naszym mieście, 95 lat temu poprzedziły oficjalne odzyskanie niepodległości. Tak naprawdę bowiem Radom był wolny już wcześniej. 2 listopada władzę w mieście przejął tzw. Komitet Pięciu stworzony przez lokalnych patriotów i to on rządził Radomiem przez kilka dni, zanim podporządkował się innym ośrodkom władzy. Ten krótki - chlubny i wyjątkowy okres w dziejach miasta przeszedł do historii pod nazwą Republiki Radomskiej. Fakt ten jest mało znany w Radomiu, nie mówiąc już o Polsce. Książka - pierwsza poświęcona w całości temu wydarzeniu - przywróci pamięć o Republice Radomskiej i sprawi, że radomianie będą dumni z lokalnej historii.

Do książki dołączony będzie film o majorze Tadeuszu Michale Brzęku - Osińskim. To patriota, który podczas Republiki Radomskiej zaangażowany był w tworzenie polskiego wojska, potem walczył w wojnie 1920 roku i budował aktywnie jako senator II RP (m.in. inicjator powstania w Radomiu Pomnika Czynu Legionów), pracując dla dobra Ojczyzny do końca swojego długiego życia.

Z okazji 95. Rocznicy odzyskania niepodległości publikacja i film stanowić będą niecodzienny prezent dla radomian. Pierwszych 200 osób, jakie pojawią się na promocji, książka będzie w prezencie!

Wstęp wolny!

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Radomianie "Dla Ojczyzny" - Marsz Wolności już 8 listopada!