Kulturalny Radom

RSS
Newsletter - Zapisz się!
G Ł Ó W N Y   P A R T N E R
Dodaj aktualność

Wydarzenia - Radom i okolice
Zapowiedzi, recenzje, relacje

Chance

Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r.

25.10.2012 09:23 | Chance |
Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r.

Tu są zdjęcia z pierwszego dnia kwesty:

Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim - 2012-11-01

Od 1995r. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, organizuje kwesty na rzecz renowacji najcenniejszych nagrobków najstarszej radomskiej nekropolii, która w tym roku obchodzi 200 lat istnienia.

Każdego roku datki zebrane przez przyjaciół Komitetu i osoby zaproszone do udziału w kweście, w całości przeznaczamy na renowację nagrobków, które mają dla naszego miasta szczególną wartość duchową i artystyczną - mówi członek Zarządu SKOZCR w Radomiu. Od kilku lat w kwestach uczestniczy również młodzież szkół radomskich, która dzięki realizacji programu Epitafium 21, coraz chętniej angażuje się w tą działalność. I to nas bardzo cieszy, że robi to z potrzeby serca. Oczywiście i w tym roku również zapraszamy młodych radomian do kwestowania na cmentarzu, wespół ze znanymi postaciami życia społecznego i kulturalnego Radomia.

Dzięki ofiarności radomian, zaangażowaniu Komitetu Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego oraz gospodarzy - parafii św. Wacława nasza nekropolia z roku na rok pięknieje!

Usłyszeć ciszę, zobaczycie historię, która prosi się o naszą pamięć...

Warto odwiedzić w tym roku cmentarz przy ul. Limanowskiego, wspomnieć osoby, których już z nami nie ma, przejść obok Anioła Ciszy, pospacerować alejkami, między samotnymi grobami... Przy okazji zatrzymajcie się obok nagrobka Stefci Lewandowskiej - kilkuletniej córki lekarza Gustawa Lewandowskiego i Julii z Wesołowskich. Jeszcze niedawno jej nagrobek z 1873r. mimo wcześniejszych prób odnowienia, znajdował się w bardzo złym stanie. Dziś, dzięki ofiarności radomian jest wreszcie po renowacji i zachwyca odwiedzających cmentarz. Jest to wyjątkowy, neoklasycystyczny sarkofag z piaskowca, z wapienną rzeźbą śpiącej, niewinnej dziewczynki. Na ścianie frontalnej sarkofagu znajduje się inskrypcja: Ś. P. Stefcia Lewandowska ur. 25 czerwca 1870. W czwartej wiośnie życia śród nietulonego żalu rodziców d. 28 listopada 1873r. zasneła w Bogu"

Nie omijajmy kwestujących i w tym roku!

Tegoroczna kwesta trwać będzie w dniach 1 - 3 listopada, w godzinach od 9.00 do 16.00, a towarzyszyć jej będzie również wystawa plenerowa fotografii zabytkowych nagrobków, ustawiona w głównej alei cmentarza Tu więcej informacji o wystawie

Organizatorzy tegorocznej kwesty - Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zachęcają i proszą o ofiarność oraz każdy, nawet najdrobniejszy dar serca, który sprawi, że ta nekropolia stanie się jeszcze piękniejsza nie tylko w materialnym wymiarze, ale przede wszystkim piękna duchowego i naszej łączności z osobami pochowanymi na cmentarzu.

Msze św. i wypominki za zmarłych pochowanych na Cmentarzu przy ul. Limanowskiego w dniach: 2 - 9 listopada, codziennie, godz. 12.00 (z wyjątkiem niedzieli 4 listopada) Plac przy Kancelarii Cmentarza.

Redakcja portalu CoolturalnyRadom.pl włącza się również do promocji kwesty, w roku Jubileuszu 200-lecia Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Małgorzata Ziewiecka

Uwaga! Wszystkim odwiedzającym Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu polecamy wyszukiwarkę, która ułatwia odnalezienie konkretnego miejsca spoczynku osoby tam pochowanej. Wystarczy wpisać jej imię i nazwisko:

Zobacz wyszukiwarkę

Kliknij żeby zobaczyć powiększenie

Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r. Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r. Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r. Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r. Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r. Kwesta na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu w dniach 1 - 3 listopada 2012r.